Türkiye Uluslararası Para Fonu olan IMF kurumuna tüm borcunu kapattı. Türkiye’nin Uluslararası Para Fonu IMF kurumuna olan borcunun son taksitini başbakan yardımcısı Ali Babacan tek bir tuşa basarak Uluslararası Para Fonu IMF Kurumuna kalan borcun tamamını gönderdi ve borç bitti. Bu sayede 19 yıl aradan sonra ilk defa ülkemizin Uluslararası Para Fonu IMF kurumuna olan borcu sıfırlanmış oldu. Uluslararası Para Fonu IMF kurumuna olan son taksitin ödeme işlemini gerçekleştiren başbakan yardımcısı Ali Babacan, Uluslararası Para Fonu IMF Kurumuna ödeme işlemi sonrasında konuyla ilgili olarak açıklamalar yaptı. Ali Babacan Uluslararası Para Fonu IMF Kurumunaolan borcun kapatılmasıyla ilgili yaptığı açıklamada “14 Mayıs valörlü bu transferleri biraz önce gerçekleştirdik. Ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum” sözlerine yer verdi.

Uluslararası Para Fonu IMF Kurumuna Borcumuz Bitti, Uluslararası Para Fonu IMF, IMF, Uluslararası Para Fonu, www.vayalem.com

Artık Uluslararası Para Fonu IMF Kurumuna Borcumuz Yok !

Hatırlanacağı üzere Türkiye, Uluslararası Para Fonu IMF kurumundan ilk borcu 1961 yılının ocak ayında kredi kullanarak almıştı. Bu konuya da değinen başbakan yardımcısı Ali Babacan, “Ülkemizin uzun yıllar, tam 19 stand-by anlaşması yaptıktan sonra borcunun böyle sıfır noktasına inmesi hepimizin sevinmesi ve ülkemizle gurur duyması gereken bir konu. Uluslararası Para Fonu, özellikle ödemeler dengesi konusunda sıkıntı çeken ülkelere yardımcı olmak üzere kurulmuş bir organizasyon. Yardımın, verilen desteklerin, kredilerin yanı sıra aynı zamanda bu problemlerin tekrar etmemesiyle ilgili programları hazırlayan, uygulayan bir kuruluş. Biz ilk kurulduğu yıllarda ortak olmuş bir ülkeyiz. 1947’de ortak olduktan sonra 13 yıl kredi ihtiyacımız olmamış. 1960 ihtilalinin hemen ertesinde Ocak 1961’de ilk olarak kredi kullanma ihtiyacı ortaya çıkmış. Umarız ki bir daha böyle bir ihtiyaç olmaz.” dedi.

Türkiye Uluslararası Para Fonu IMF Kurumuna Kredi Verecek !

Konuyla ilgili açıklamalarına devam eden Ali Babacan, artık Türkiye Uluslararası Para Fonu IMF kurumuna kredi verecek dedi. Ali Babacan, Türkiye’nin Uluslararası Para Fonu IMF kurumuna kredi vermesine yönelik olarak, “Toplamda 5 milyar dolarlık bir taahhütte bulunduk. Bundan sonra buradan bir transfer yapmamız gerekirse, borç ödeme transferi değil, IMF’ye kredi verme transferi olacak. Onunla ilgili Merkez Bankası Başkanımız Erdem Bey (Başçı) IMF ile müzakereleri yürütüyor. Bu müzakerelerdeki teknik detaylar tamamlandıktan sonra ihtiyaçları olduğu zaman bize başvuracaklar, ‘ihtiyacımız var’ diye yazılı bilgi verecekler. Biz de kredi dilimini serbest bırakacağız” açıklamasını yaptı.

Sesli sohbet sitemizin başka bir yazısı olan Reyhanlı Patlama başlıklı makalemizde Hatay, Muamer Güler ve Patlama hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler : , , ,
Sesli Sohbet, Seslisohbet, Sesli Chat, Seslichat, www.VayAlem.Com

Benzer Makaleler

Yorumlar
Henüz yorum yapılmadı. Neden ilk yorumu yazmayasın ki?
Yorum bırakın